Jdi na obsah Jdi na menu
 


Turistika zdravotně postižených ve Vysokých Tatrách

Sekce ZdP turistů připravila pro své turisty týdenní pobyt ve Vysokých Tatrách. Akce byla zaměřena k 35. výročí založení turistiky ZdP a proběhla ve dnech 1.- 8.9.2012 za krásného počasí s ubytováním na chatě 1. Brněnské KČT v Mengusovcích. Pobytu se zúčastnilo 15 turistů ZdP: 6 z KČT Bohumín odd. ZdP „ ŽIVOT“, 8 z SK-ZdP turistů KČT Ostrava a jeden člen z odboru KČT Dobrý hospodář Olomouc.
Cestou do Mengusovců jsme si prohlídli město Poprad. Na Slovensku byl 1.9.2012 státní svátek, a proto byly památky uzavřeny. Prošli městem, aby nám uběhl čas k odjezdu autobusu do Mengusovců. Po příjezdu na chatu 1.odb.Brněnská KČT jsme se ubytovali a šli se seznámit s vesnici Mengusovce. Cestou k chatě se nám nabízel pohled na panoráma Tater v čele s Gerlachem.
V neděli nás čekal mlhavý den, ale již na Štrbském Plese nás vítalo sluníčko. Po krátkém seznámení se Štrbském Plesem odcházíme Mlynickou dolinou k vodopádu Skok a jdeme k plesu nad skokem. Zde se dělíme a zdatní jdou k bystré lávce do Furkotské doliny a zpět do Štrbského plesa. Ostatní se vracejí zpět.
V pondělí nás vítá krásný den. Dělíme se na tři skupiny a jedeme na Popradské pleso. První skupina jde na Velké Hincové pleso a Koprův štít a zpět k Popradskému plesu s návštěvou symbolického cintorína. Druhá skupina přes Svíšťovku na Magistrálu a do Vyšných Hágů a třetí skupina jde z Popradského plesa Mengusovskou dolinou na Štrbské pleso.
V úterý se vydáváme električkou do Starého Smokovce a lanovkou na Hrebienok. Jdeme po červené značené trase Magistrály na Skalnaté Pleso. Po pokochání Lomnickým štítem sjedeme dolů lanovkou do Tatranské Lomnice a po krátkém seznámení s obcí odjíždíme na základnu.
Pátý den naše cesta vede do Starého Smokovce a po žluté jdeme na Sliezskou Polanu a dále na Sliezský dom. Po občerstvení na chatě se vracíme po Magistrále zpět do Starého Somkovce.
Dnes je již čtvrtek čeká nás opět cesta do Tatranské Lomnice a pak do Tatranských Matliárů odkud jdeme po modré k Šalviovému pramení a dále po žluté k chatě u Zeleného plesa. Dneska nám počasí připravilo překvapení. Z horka se ochladilo až na 10°C místy mrholilo a foukal velmi silný studený vítr. Cestou zpět jdeme do Biele Vody na autobus.
Poslední den máme odpočinkový, každý si vybral trasu na električke a navštívil různá místa. Tímto jsme se rozloučili s Tatrami.
Týden ve Vysokých Tatrách proběhl bez zdravotních komplikací, jelikož účastníci byli zařazení do Z-SZ (zdravotně – sportovně zatřídění) a absolvovali trasy dle svých zdravotních možností. Pod vedením cvičitelů si mohli vybrat trasy dle svých zdravotních schopnosti. Bylo to dobré poznání pro cvičitele, kteří vedli jednotlivé skupiny. Tato parta dokázala sama sobě, že i při svých zdravotních problémech v krásné přírodě, slunném podzimu a stmeleném kolektivu se s tímto dá žít aktivně a pro své zdraví něco udělat. Účastníky táto akce tak nadchla, že požádali vedoucího tohoto týdenního pobytu, aby se příští rok tento pobyt opakoval.
Tím bych chtěl poděkovat 1. Brněnské KČT, že nám umožnila ubytování na jejich chatě a hlavně poděkovat manželům-správcům, kteří dbali na chod chaty, za příkladný přístup a vstřícnost při řešení potřeb účastníků.

Za Sekci ZdP Vítězslav Zlotý