Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hodnocení Oblast. srazu turistů ZdP Moravskoslezského kraje.
Krnov 17. - 19.8.2012

Město Krnov nás přivítalo krásným počasím i k naším oslavám 35. výročí založení turistiky zdravotně postižených. Ubytování jsme byli na Střední odborné škole dopravy cestovního ruchu.  Z historii  města nás provedla paní Mgr. Elen Maláčová.  Svým výkladem nás vrátila do historie Krnova, kde jsme se stali jeho součásti. Virtuálně jsme se vrátili do doby přeměn města Krnova, jeho radnice s věží v neorenesančním stylu se secestními detaily, byla postavena v letech 1901 – 1903 na místě stará renesanční radnice z 16.stol., zámek krnovských knížat který byl postaven v renesančním stylu v letech 1531 – 1534, palác spořitelny dle projektu Franze Blasche, v letech 1906 – 1907. Kostel Panny Marie s bývalým klášterem Minoritů z let 1273, židovská synagoga postavena roku 1871, kostel sv. Ducha  ze 13 stol., dneska koncertní síň, kostel sv. Martina který pochází z 15.stol., Švedská zeď původní městské hradby, a tak by jsme mohli pokračovat. Po prohlídce města a návštěvě kláštera Minoritů  s kostelem Panny Marie odcházíme na  městský hřbitov, kde klademe kytici na hrob zakladatele turistiky ZdP v Krnově Jaroslava Malíka a jeho ženy Boženy.

Po večeři bylo slavnostní zahájení srazu, kterého se účastnili hosté, za město Krnov starostka Mgr. Alena Krušinová, za Oblast KČT Moravskoslezskou, předseda Ing. Břetislav Boháč a  pan MUDr. Petr Krawczyk  náš doktor ZdP. Hosté pozdravili tento sraz a popřáli mu zdárný průběh. Předseda Oblasti pak předal panu Zdenku Rozborilovi  čestné uznání za příkladný přístup k turistice a její propagaci.

V sobotu po snídaní odjíždíme na turistiku okolo Krnova. Cvičitel MT Arnold Kubínek který vedl skupinu 9 turistů na 20 km trase která vedla ze Slezských Rudoltic , přes Kobylu, na Hraniční vrch kde je rozhledna nad Městem Albrechtice. Cvičitel Vítězslav Zlotý vedl druhou skupinu 9 turistů na 10 km trase z Třemešné na Hraniční vrch, cvičitel Zdeněk Jaša vedl skupinu s 13 turisty na trase 6 km z Města Albrechtice na Hraniční vrch a cv. MT František Dvouletý vedl skupinu 10 turistů na 3 km. Tato skupina byla ještě v Hynčicích na prohlídce pravěkých ještěrů a dojeli pod Hraniční vrch kde pak vystoupali na rozhlednu Hraniční vrch. Sraz byl v restauraci Residence v Městě Albrechtice, kde byl oběd. Po obědě se šlo seznámit s Městem Albrechtice s jeho náměstíčkem, kde se nachází kostel a morový sloup. Před šestnáctou hodinou odjíždíme do Linhartovy k prohlídce zámku kde na nás čeká kastelán Mgr. Jaroslav Hrubý, který seznámil všechny účastníky s historii zámku. Dnešní expozice je zaměřena na jednotlivé výtvarné díla jednotlivých výtvarníků. Byla tam velmi krásná expozice africké zvěře. Z jeho bohatého výkladu a práce s dětmi byl krásný zážitek a po dvou hodinách prohlídky zámku odjíždíme na ubytovnu do Krnova.

Je neděle a jedeme na poutní místo Cvilín kde máme dohodnutou prohlídku v kostele Panny Marie Sedmibolestné s panem otcem Josefem Gorylem, který výkladem nás seznámil o historii kostela a  obrazu Panny Marie Sedmibolestné, který se  nachází v kostele od 17 stol. a traduje se legenda o léčivé moci obrazu. Obraz se nachází na hlavním oltáři. Seznámil nás s řádem minoritů . Dvě stě metrů od poutního kostela se nachází Cvilínská rozhledna je vysoká 29,1 m, na vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 m vede 144 schodů točitého schodiště. Původní rozhledna však měla celkovou výšku 35 m, o kterou přišla při poválečných úpravách. Po prohlídce Cvilinského kopce se vracíme na ubytovnu, kde po obědě byla vyhodnocena soutěž kulturně poznávací činnosti a pak byl 32.Oblastní sraz Moravskoslezský slavnostně ukončen. Účastníkům se sraz líbil a poděkovali organizátorům za uskutečnění toho to srazu. Vedoucí srazu poděkoval všem účastníkům a popřál jim šťastnou cestu do svých domovů. Sraz se obešel bez zdravotních problému a srazu se zúčastnilo 40 turistů ZdP a jeho rodinných příslušníku.

V Hranicích 21.8.2012                                                                          Zpracoval a napsal: Vítězslav Zlotý

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář